تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نوروز89

  نوروز این جوان پرسن و سال ، هر ساله با چهره ای برناتر و درخشان تر از قبل (علیرغم سعی در کم رنگ کردن آن در رسانه های دولتی ! ) بر کناره ی آسمان کشورمان نمودار میشود و با تاریخ کشورمان هماهنگ و هم قدم به پیش گام بر می دارد، چون زاییده ی مقتضیات آب و هوا و سرشت نژادی این کشور است

        زکوی یار می آید نسیم باد نوروزی            از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی

  نوروز فصل گل و ریحان و سرسبزی و بستان است که می توان آن را بزرگترین و طبیعی ترین اعیاد دنیا دانست ، زیرا در این ایام دشت و دمن سبز و خرم است و باد بهاری درختان مرده را زنده می کند و لباس نو می پوشاند . در حقیقت ، جشن نوروز جشن طبیعت است و شاید نمودار نمادین از رستاخیز زمان .

  در روایات زرتشتی و بیش تر نویسندگان ایرانی و عرب، بنیاد نوروز را به «جمشید » ، پادشاه پیشدادی ، نسبت داده اند و حتا امروزه هم این جشن در بین عوام به نام «نوروز جمشیدی» معروف است که از اول بهار ، یعنی از روز هرمز فروردین ماه ، آغاز می شود . تا حدی که اطلاع داریم ، اول ماه و اول سال در نزد ایرانیان مقدس بوده و در نتیجه اتفاق دو روز مقدس ، عیدی پدید آمد که موقع طبیعتش آن را تا مدتی از ایام دوام داده و بعدها در اثر ظهور مذهب زرتشت و اهمیت قایل شدن برای روز هرمزد از هر ماه این علت تقویت یافت ، زیرا اهمیت روز ششم ، یعنی خرداد روز از فروردین ماه ، باعث قوت دین و سبب امتداد این جنبش تا چند روز بعد از عید گردیده است.

  «و اصل نوروز این بود که گفته اند :چون جمشید تختی از برای خود ساخت ، بر آن نشست و دیوان وی را در ظرف یک روز از دماوند به بابل بردند .این روز هرمزد از فروردین ماه بود .پس مردم آن را جشن گرفتند .

  جمشید ، پادشاه داستانی ایران است . در کتب قدیمه ی هندیان و پارسیان ، جمشاد و جم الشاذ و جمشید نگاشته اند .

  ذهن افسانه ساز و داستان پرداز نیاکان ما ، از ایجاد داستانهای دل انگیز در این باب غافل ننشست و حکایات و قصه های بدیع راجع به آن پدید آورد که از میان آن ها دل انگیزتر روایت استاد سخن ، ابوالقاسم فردوسی ، و مورخانی نظیر اوست که می گویند : نوروز را جمشید بنیاد نهاد و چون از ایجاد وسایل مختلف زندگی اجتماع ، فراغت یافت:

  به فر کیانی یکی تخت ساخت           چو مایه بدو گوهر اندر شناخت

  که چون خواستی دیو برداشتی          ز هامون به گردون برافراشتی

  چو خورشید تابان میان هوا                   نشسته بر او شاه فرمانروا

  جهان انجمن شد بر تخت اوی           شگفتی فرومانده از بخت اوی

  به جمشید بر گوهر افشاندن             د مر آن روز را روز نو خواندند

  سر سال نو هرمز فروردین                برآسوده از رنج تن ، دل ز کین

  بزرگان به شادی بیاراستند            می و جام و رامشگران خواستند

  چنین جشن فرخ از آن روزگار         بمانده است از آن خسروان یادگار

  بدین ترتیب ، جشن نوروز جمشیدی قبل از ظهور زرتشت در بین مردم رایج بوده است و با ظهور زرتشت ، پیامبر ایرانی ، این جشن ملی جنبه ی مذهبی نیز بخود گرفت ،زیرا بنابر عقیده ی مذهبی زرتشتیان ، ماه فروردین و جشن فروردین متعلق به «فروردهای» مقدس است و اینان در اول سال به زمین و اماکن اولیه ی خود فرود می آیند و از این جهت مردم برای خشنودی ارواح نیاکان و گذشتگان خود برای این ایام تشریفاتی قایل می شدند که رفته رفته صورت جشن مذهبی بدان داده است .

  از شگفتی های جشن نوروز حرمت آن در دین اسلام است . در اسلام احادیث و روایاتی نقل شده که مایه بقای آن گردیده است .به روایت جمعی از محدثین شیعه ، مطابق اخباری که از حضرت صادق (ع)منقول است : «نوروز ، روزی است که حق تعالی در آن پیمان بندگان را گرفت از ارواح ایشان که او را به یگانگی بپرستند و برای او شریکی قرار ندهند و در بندگی و پرستیدن هیچ چیز را شریک او نگردانند و ایمان بیاورند به پیغمبران و رسولان و حجت های او بر خلق و امامان و پیشوایان دین و ائمه معصومین .و این اولین روزی است که در آن آفتاب طلوع کرده است و بادهای بارورکننده ی درختان وزیده است و گل ها و شکوفه های زمین آفریده شده و این روزی است که کشتی نوح بعد از طوفان بر کوه جودی قرار گرفته ... در این روز حضرت رسول (ص) امر کرد اصحاب خود را که بیعت کنند با علی امیر المؤمنین (ع) و اقرار کنند که او سرور مؤمنان است ، یعنی روز غدیر... و در این روز قائم آل محمد (ص) ظاهر خواهد شد ...»

  اگر ایرانی به جان و دل در احیای مراسم سالیانه ی «جشن نوروز» بکوشد و نگذارد که این شعله ی روح بخش و شادی افزا سرد و پژمرده شود ، علاوه بر تعقیب سیره مرضیه اجدادی ، کاری کرده که هم کاملا متناسب با مقتضیات طبیعت است و هم مورد رضایت خداوند و هم باعث شادی ائمه معصومین علیهم السلام .

  لذا بیائید نوروز را گرامی بداریم ...

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 26 اسفند 1388 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160753
 • بازدید امروز :285518
 • بازدید داخلی :24839
 • کاربران حاضر :212
 • رباتهای جستجوگر:367
 • همه حاضرین :579

تگ های برتر